ЦАРИЧИН ГРАД - JUSTINIJANA PRIMA

Народи музеј Врање и Центар за културу за истраживања и проучавање културно историјске баштине Југа Србије вас позивају да присуствујете предствљању монографије ЦАРИЧИН ГРАД – JUSTINIANA PRIMA.

О књизи ће говорити:

Милан Илић, заменик градоначелника Врања
Ђорђе Стошић, историчар-конзерватор Завода за заштиту споменика културе Нишу
Ивана Цветковић, архитекта-конзерватор Завода за заштиту споменика културе Нишу
Маја Алексић, директор Народног музеја Врање и
Верољуб Трајковић, аутор публикације

Данас, после 110 година истраживања ископина изгубљеног царског града у подножју планине Радан, чије су постојање обзнанили познати српски путописци, Мита Ракић и Милан Ђ. Миличевић, с поносом можемо рећи да Србија, али и читав свет, сведочи о једном поприлично уређеном и у великој мери истраженом археолошком локалитету, који одаје утисак васкрслог града. Досадашњи резултати и многи историјски извори, како српске тако и светске стручне јавности, наводе нас на закључак да је у питању град Јустинијана Прва (Ivstiniana Prima), који је подигао византијски цар Јустинијан I (527-565), у близини места његовог рођења.

Петак, 17. мај 2024. у 12 часова

Народни музеј Врање – Селамлук, у улици Пионирска бр. 1