Манифестација Музеји за 10 представља националну музејску иницијативу, највећу до сада на територији Србије и јединствену у европском културном простору, коју координира Национални комитет ICOM Србија.
Манифестација је осмишљена с идејом ближе сарадње и заједничког наступа музеја у Србији, а у циљу ефикасније рада и веће видљивости, као и чвршће повезаности с локалном заједницом, што уједно резултира интензивнијом интеракцијом са публиком и већом посетом. Истовремено, богати и разноврсни програми обогађују културно-туристичку понуду Србије.
Током седам дана бесплатног програма обележавајући Међународни дан музеја, Европску ноћ музеја и Националну недељу музеја у градовима широм Србије, музеји и сродне институције културе на бројним локација припремају разноврсне садржаје. Осим изложби, од којих се многе могу видети баш тих дана, посетиоци су у прилици да се укључе и у додатне програме који се састоје од интензивираних ауторских и стручних вођења, интерактивних радионица за децу и одрасле, предавања, пројекција филмова, представа и перформанса, промоција књига, концерата и других активности.
Манифестација се одржава под покровитељстом Министарства културе и информисања Републике Србије.

Народни музеј Врање нуди изложбе: ВИНЧАНСКА ЖЕНА-БОГИЊА МАЈКА МИТ, ауторке Татјане Трајковић Филиповић, Нове Аквизиције Народног музеја Врање 2015-2019, Изложба дечијих радова поводом обележавања 50 година постојања и рада Школе ''Вуле Антић''у Врању, Ново рухо Музеј куће-осавремењавање  сталне поставке  спомен  собе Музеј-куће Боре Станковића